jídlo je lék

Dietáři všech zemí, přestaňte dietit!

16 dubna

,,Ahoj Káji, co mám dělat? Potřebuju do léta zhubnout, cvičím 6x týdně kardio, nejím přílohy, jím malé porce a večer jen zeleninu a prostě to nejde..''

Po každém takovém emailu bych nejradši vyběhla na Eiffelovku a skočila dolů, protože prostě achjo!
Tak takhle teda NE! V dnešním světě téměř každý druhý člověk trpí nadváhou, nemalé procento dokonce silnou obezitou. Jak je to vůbec možné? Vždyť máme žilion různých diet, zázračných slimfit pilulek, koktejlů, ,,výživových poradců'', metod, nástrojů a výmyslů, jak se přebytečných kil zbavit a být nejvíc fitness ve sluneční soustavě, na instagramu mít nejlajkovanější profil a fotit pro fitness časopisy.
Napadlo vás někdy, že to FAKT nefunguje? Mi někdy přijde, že ne, když vidím, kolik lidí dokáže slepě důvěřovat společnostem, jako je Herbalife, Naturhouse, Svět zdraví, navštěvovat je a kupovat si jejich předražený produkty s vidinou toho, že letos už budou v těch plavkách na tý dovolený prostě top a i jejich ex bude slintat nad fotkama, který si dají na všechny sociální sítě. Tito jedinci ve skutečnosti asi ještě netuší, že #dreambody je dost v nedohlednu, JOJO efekt přijde dřív než první letní den a ve finále nemají ani na plavky od vietamců, protože tyhle super fungující společnosti z nich vytáhly úplně vše.
No, a to není všechno. Pak je tu skupina lidí, která se chytne kdejaký kraviny diety z internetu či časopisu pro ženy. Jednou je v módě stravování podle Mačingové, podruhý je in vynechat sacharidy, pak zas tuky, potom někdo objeví nový super účinný detox (panebože, detox je sprostý slovo), no a hlavně nezapomeňte jíst naposledy v 5 hodin večer, žejo!
Karolína má šedivý vlasy, okousaný nehty i na nohách a už se rozbíhá hlavou proti zdi.

Jak to všechno (ne)funguje?
Takže je pondělí, vy jste si přes víkend studovali vše o svý vybraný dietě, kterou teď budete dodržovat a bezmezně věřit tomu, že za dva týdny můžete jít na přehlídkový molo, máte na ledničce napsaný všechny potraviny, který můžete jíst a červeně vyznačený ty, který jsou pro vás ZAKÁZANÝ. Papír je víc červenej než modrej, protože jíst vlastně nemůžete skoro nic, ale vy to přeci kvůli těm plavkám vydržíte, neasi. Na internetu psali, že se hubne během, vy běh sice od srdce nenávidíte, nikdy jste neuběhli víc, než od domu na zastávku MHD, ale už máte v diáři naplánovaný kolik uběhnete denně kilometrů, jo a budete běhat v 5 ráno a nalačno, samozřejmě, protože to tam psali.
V pondělí v 5 hodin zazvoní budík, vy jste namotivovaní jak nikdy, protože tahle nová dieta už přeci musí 100% fungovat, oblečete si nový běhací outfit, hodíte fotku na instagram, teď už můžete přeci používat hešteg #healthylifestyle a vyběhnete. Namáte za sebou ani celý kilometr a už proklínáte všechno a všechny a hlavně sebe, jste hladoví, protože musíte běhat nalačno, unavení, udýchaní, znuzení, ALE v diáři máte na dnešek uběhnout 5km, takže prostě není jiná možnost!!! Samozřejmě těch 5km nedáte, po chvíli jdete nasraní domů. Následuje snídaně. Jelikož máte ZAKÁZANÝ sacharidy, protože po nich se přeci tloustne, vajíček se bojíte, ,,doktor'' totiž říkal, že se jich může jen 3 kusy za týden, jinak budete mít vysokou hladinu cholesterolu, šunka není dostatečně #veg a vaše kámoška vegetariánka váží 50kilo i s postelí a to chcete přeci taky, takže se nakonec odbydete bílým jogurtem, kterej v sobě máte za 2 minuty a hlad po něm máte ještě asi patnáctkrát větší. Ale co, budete mít přeci svačinu, to vydržíte. Každou vteřinu myslíte na jídlo, už si chcete dát o jablko ke svačině, no, ale ovoce přeci obsahuje cukr, takže pro jistotu jenom půlku, aby dieta byla co neúčinnější. Padla sváča, máte hlad, nejradši byste snědli Karkulku i s vlkem a pak navštívili Mekáč. K obědu maso se zeleninou a odpoledne už nemůžete ani chodit. Minutu co minutu vás pronásledují myšlenky na jídlo, ale po každém jídle jste ještě hladovější, takhle to pokračuje až do večera, kdy si řeknete, že to byl jen první den a přeci si na to musíte zvyknout... Opak je pravdou. Po pár dnech naprostého zoufalství si řeknete, že si dáte kousek čokolády, protože na ni máte hroznou chuť! Z kousku čokolády je celá tabulka, no ale vaše oblíbená fitnesska na instagramu psala, že má #cheatday, no a jelikož i přes cheatdays má pořád to dokonalý tělo, tak si ho můžete dovolit přeci taky, to je jasný! V závěru vašeho cheatdaye je vám neskutečně zle a přichází výčitky. Všechno jste to pokazili, celých 5 dní snahy je pryč a vy teď musíte začít od znova, má to však jeden háček, léto se blíží rychlostí blesku, takže musíte zpřísnit režim! Nebudete běhat jednou, ale dvakrát denně, k večeři nebude maso se zeleninou, ale jenom zelenina! Tušíte, co bude následovat? Hlad, zpoufalství, únava, a taky další cheatday, ze kterého vyplyne klidně cheatweek, protože VAŠE TĚLO STRÁDAT NECHCE. Tenhle koloběh se bude opakovat ještě Xkrát, pokud si to nesrovnáte v hlavě, tak donekonečna. To, že nebudete hubnout, protože cheat dní bude ve finále víc, než dní s přísným režimem, snad není potřeba ani zmiňovat.


Kde je zakopaný pes?
Všechny diety, detoxy a ostatní výmysly jsou postavené na hlavu. Rapidně se sníží přísun kalorií, zakáže se žilion potravin a hotovo. 90% diet je o příjmu nižším, než bazální metabolismus (BMR). BMR je kalorická hodnota, kterou naše tělo SPOTŘEBUJE, i když bychom celý den jen spali, aby nám správně fungovaly orgány a procesy v těle. Teď k tomu přidejme to, že chodíme, mluvíme, přemýšlíme,... a náš výdej kalorií je ještě daleko vyšší. Člověk, který jí pod svůj bazál (a že jich je), je na cestě do pekla. TĚLO NERADO JEDE NA DLUH. První věc je ta, že si prostě bezkompromisně ničíte zdraví, zpomalujete si metabolismus, rozházíte hormony a ženy ve většině případů přichází o menstruaci. V další řadě je potřeba zmínit již zmíněné, jednou přijde období, kdy to všechno budete chtít dojíst, protože vaše tělo už to prostě nevydrží jak fyzicky, tak i psychicky a vy spadnete do nekonečného přejídání vším možným, co vám v dietě chybělo. Výsledek je takový, že vážíte víc, než před dietou, protože jojo efekt existuje a není to jen pojem z časopisu, k tomu všemu budete smutní, demotivovaní, nemocní a všechno špatně prostě. V horším případě se zděsíte čísla na váze a nastolíte nějakou další dietu, vše se bude opakovat. V tom lepším případě budete poslouchat, co říká Kajunka.Diety nefungují, takže nikdy nezhubnu?
Je potřeba si uvědomit, že všechno, co není dlouhodobě udržitelné je jen ztráta času. Představte si, že jdete do vztahu s partnerem, o kterém víte už teď, že to nebude na dlouho, ale vy to prostě chcete. Není lepší se pozastavit a zamyslet nad tím, že pokud něco nemá budoucnost, je vám to absolutně k ničemu a vy se jen okrádáte o čas? Takhle se zkuste zamyslet i před každou novou super dietou. Jakýkoliv režim, který není dlouhodobě udržitelný vám výsledky prostě nepřinese, to se absolutně vylučuje. Pokud vám dieta říká, že máte vynechat žilion potravin, sacharidy, veškeré ovoce,.. jak dlouho se takováhle omezení dají vydržet? Pokud budete extrémně namotivovaní a skálopevně rozhodnutí, že to tak chcete, vydržíte to dejme tomu maximálně měsíc, číslo na váze klesne, tak si řeknete, že už můžete najet zpět na starý režim. A ejhle! Zase ten již zmiňovaný jojo efekt přichází, protože to, co jste si dopírali a teď si dopřáváte, si tělo okamžitě syslí, CO KDYŽ ZASE PŘIJDE NĚJAKÁ DEMENTNÍ DIETA?! Do zásoby, radši, logicky! Když budete mít psa a budete ho málo krmit, postupem času míň a míň. Váš pes si i z toho mála půlku někam zahrabe a nechá si to na horší časy, protože očekává, že přijde den, kdy nažrat nedostane vůbec.
Takže co po vás vlastně Kajunka chce? Aby váš režim byl takový, že si dokážete představit takhle žít půl roku, rok, pět let, deset let, že k takovému režimu dokážete vést i své děti, protože víte a cítíte, že je správný a zdravý. Nemá cenu tady dávat nějaké mantinely odsud sem a přes to nejde vlak, protože každý z nás je jiný, každému bude vyhovovat něco jiného a to, že takhle zhubla vaše sousedka neznamená, že to bude platit i na vás. Teď si asi říkáte, proč vůbec píšu tenhle článek, když vám všem nedokážu teda poradit? Nebojte, tak to není. První věc, které je extrémně důležitá je to, že si musíte uvědomit, proč tu změnu chcete. jestli kvůli plavkové sezóně, tak to upřímně asi rovnou zabalte a zaplaťte si liposukci, to nemá totiž žádný hlubší smysl  a to, co nemá smysl můžeme hodit do stejné škatulky jako to, co je jen krátkodobé. Měli byste CHTÍT především pro své lepší a zdravější já a přijmout to jako ŽIVOTNÍ STYL, ne se hnát za nejmenší konfekční velikostí a co nejnižším číslem na váze. Další podstatné body už jdou ruku v ruce s tím prvním, pokud je to životní styl, znamená to, že je to na celý život, no a váš život by přeci měl být co nejlepší a nejpestřejší, žádná nuda. TAKŽE ZAPOMEŇTE NA MASO S RÝŽÍ, RÝŽI S MASEM A BROKOLICI S BROKOLICÍ. Váš jídelníček musí být natolik pestrý, chutný a zábavný, že si ve finále ani nevzpomenete na řízek a hranolky, protože si můžete udělat žilion chutnějších a zároveň zdravějších jídel. Nevynechávejte žádnou makroživinu, naše tělo opravdu potřebuje bílkoviny, tuky i sacharidy a přes to nejede vlak! Jezte dostatečně, zapomeňte na to, že míň jídla znamená lepší tělo. Rozhodně ne! Pokud vašemu tělu budete dávat dostatek toho, co potřebuje, nebude mít sebemenší důvod si ukládat energii ve formě tuku na horší časy, pokud váš režim bude ZDRAVĚ nastavený, tak zdravé tělo přeci nebude obézní.
Každé vaše jídlo by vám mělo chutnat, no a věřte mi, že ZDRAVĚ = CHUTNĚ, za to dám ruku do ohně!
Rozhodně nečekejte, že budete hubnout 10kg týdně, ale naopak si uvědomte, že je lepší shodit 10kg za půl roku, být zdravý, psychicky v pohodě a váhu si udržet,než shodit 10kg za měsíc, ale během čtvrt roku mít 20kg nahoře. Nejdůležitější je to, že vaše zdraví se bude zlepšovat rychlostí blesku, 90% nemocí je způsobeno špatnou stravou, doktoři vám předepíšou žilion pilulek, které zajídáte hranolkama, zapíjíte kolou a CHEMIE PŘEBÍJÍ CHEMII, do svého těla cpete jeden hnus za hnusem a jednou se to samozřejmě projeví a už vám nepomůže nikdo, přitom velká většina zdravotních problémů se dá vyřešit jídlem, (ale o tom v dalším článku).

Zdravý životní styl není instagramový hit, zdravý životní styl je podmínka pro to, mít zdravé děti, dlouho žít, být produktivní a šťastný.

Začíná to v hlavě, ne v zrcadle!Já si každé jídlo maximálně užívám a v žádném případě nemám dojem, že o něco přicházím, jídlo miluji, jídlo je lék.                                                                                                                                                  Vaše
                                                                                                                                                      Kerolajna

You Might Also Like

13 komentářů

 1. TOP!!!! nevěděla jsem že tak svkvěle píšeš. miluju!

  OdpovědětVymazat
 2. Kaji uplne uzasny clanek,ktery vystihuje presnou podstatu toho vseho.Uplne se v tom vidim a je mi smutno z toho ze nekdo vydelava na tom ze ma nekdo problem s vahou a se zdravim celkove.Ja osobne jsem zjistila ze ani lekar ktery ma milion titulu a ma tu drzost si rikat dietolog nepomuze a vi prd.U jednoho takoveho jsem skoncila na radu jednoho meho kamarada ktery je taky vozickar,ze diky nemu zhubl 70 kg.Tak jsem si naivne rikala ze mi urcite pomuze.Byla jsem u nej dal mi akorat tabulku s nejakymi talirky kde jeden druh potraviny v urcite hmotnosti mely mit 400 kj a za den muj prijem byl 4800 kj ale bez tuku a sacharidu.Takze jsem to vydrzela 3 mesice kdy jsem byla na pokraji silenstvi,depresi,unavy atd...takze jsem k nemu prestala chodit....Prece se neodrovnam....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivanko,
   dobře jsi udělala!
   My společně dáme vše do pořádku! :-)

   Vymazat
 3. Ahoj Kájo,
  chtěl bych se zeptat, jaký máš nazor na ketodietu? Nemyslím tu firmu, ale tu teď tolik populární dietu, kdy se jí hromoada bílkovin a minimum sacharidů? Díky a pokračuj v tom, co děláš! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj!
   Keto, kterou máš na mysli nijak neodsuzuji ze zdravotního hlediska, ale držet dlouhodobě tělo v ketoze není zase tak snadné, protože i jeden den na vyšších S tě z ketózy vyhodí, no a následky jsou stejné jako u ostatních diet, protože jen opravdu málo lidí takhle dokáže žít věčně, S ti začnou prostě chybět, což vede k přejídání a následnému nabírání.. Pokračovat budu, díky! :)

   Vymazat
 4. Úplně skvělej článek, četla jsem ho rodičům, kteří hodně a rádi cvičí a i zdravé jídlo a životní styl je zajímá. I když ne tolik jako mě. A líbil se jim. Máme teď s manželem 3 měsíční dceru a chci ji určitě vést touto cestou jakmile začne papat něco jiného než sunar. Horší to bude s manželem. Proč? Oblíbené jídlo k večeři = langoše, topinky, pizza atd. A když mu nabízím něco zdravějšího tak nechce a ani neochutna. Budu na to muset nějak fikaně.

  OdpovědětVymazat
 5. Som tak vďačná za ten deň, kedy som našla na instagrame jednu z tvojich fotiek v newsfeed :) tvoja pozitívna energia z fotiek, článkov ma stále viac a viac motivuje, a ukazuje mi že sa to dá :) Ďakujem, že si mi otvorila oči a viem, že raz to dotiahneš ďaleko!!

  OdpovědětVymazat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.